SIESTA w Drodze: Tribute to Cesaria Evora

28 września 2024
SIESTA w Drodze: Tribute to Cesaria Evora
Wrocław, Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego
SIESTA w Drodze: Tribute to Cesaria Evora
4Music

Cesaria Evora, legendarna „Bosonoga Diva”, postać dla muzyki z Wysp Zielonego Przylądka – więcej, dla Muzyki Świata – kultowa, odeszła w roku 2011. W ramach Projektu SIESTA w Drodze chcemy powrócić do pamiętnego wieczoru w lizbońskim Coliseu z czerwca roku następnego, kiedy to najwięksi artyści z Wysp Szczęśliwych oddali hołd swej Nauczycielce.

Tamtej nocy w Lizbonie mistrzów było wielu, ale prym wiedli ci, których i my przez lata prezentowaliśmy na siestowych koncertach, dziś największe gwiazdy tej muzyki, spadkobiercy dziedzictwa Cesarii. Między innymi współtwórca repertuaru Damy z Mindelo, wielki bard, Teofilo Chantre. Pieśniarz, kompozytor, producent, mag. Usłyszymy go w naszym nadzwyczajnym koncercie.

Dołączą do niego fenomenalne artystki nowego pokolenia. Prawdopodobnie najbardziej dynamiczna postać muzyki z Cabo Verde – Elida Almeida. Wulkan. Dynamit. I powróci – być może najbliższa tradycji Cesarii – przyjmowana w Polsce z nieodmiennym uwielbieniem, Lucibela.

We wrześniu usłyszymy najsłynniejsze pieśni Cesarii Evory w zaskakujących, świeżych interpretacjach. To będą jedne z najpiękniejszych wieczorów przyszłej jesieni. Do zapamiętania na całe życie!

ELIDA ALMEIDA

Elida Almeida to dziś prawdopodobnie najbardziej twórcza artystka z Wysp Zielonego Przylądka. I niewykluczone, że o najsilniejszej energii. Nie tylko jej koncerty są niczym nieustający karnawał, jakby każdy z nich miał być ostatnim. Elida z niesłabnącą energią pisze też nowe piosenki dla siebie i przyjaciół, pojawia się w wielu specjalnych projektach, chętnie śpiewa duety, jest w wiecznym ruchu. Właśnie wydała piątą już płytę, Di lonji (Z daleka), raz jeszcze nasyconą „muzyką szczęśliwą” wielkiej urody i wyrafinowania.

LUCIBELA

Powiedzieć, że jest być może najbliższa legendarnej Cesarii, to jednak trochę skrzywdzić tę młodą artystkę. Jej głos, o rzadko spotykanej szlachetności, szerokim paśmie i głębi wyrazu jest doskonale własny. Choć z drugiej strony sporo w tym porównaniu prawdy. Lucibela, urodzona w niesławnym Tarrafal, gdzie reżim Salazara więził opozycjonistów, wychowana na Wyspach, śpiewa muzykę tradycyjną. Podczas gdy Sara Tavares, Mayra Andrade czy Dino di Santiago flirtują z klubowymi rytmami – Lucibela, niczym Wynton Marsalis w jazzie, dba o przetrwanie źródeł.

TEOFILO CHANTRE

Pieśniarz, kompozytor, producent, mag. Jego wizytę w naszym kraju wielokrotnie wyprzedziły jego piosenki. Pierwsza przywiozła je do Polski Cesaria Evora. Także jej duet z Kayah to była pieśń autorstwa tego wielkiego barda z Wysp. Potem jego kompozycje śpiewali nieomal wszyscy siestowi kabowerdyjscy goście. Od 1993, kiedy ukazał się album Terra & Cretcheu nagrywa płyty autorskie, jednocześnie szerokim gestem wspomaga zaprzyjaźnionych artystów jako producent i autor piosenek. N.p. płyta Nancy Vieiry, Manha Florida to w znacznym stopniu właśnie jego dzieło. Charakterystyczny, niemożliwy do pomylenia z żadnym innym tęskny, łagodny głos.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy koncert SIESTA w Drodze: Tribute to Cesaria Evora, który odbędzie się w sobotę 28 września 2024 r. w Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Sponsor trasy:
Rossmann Polska

Partnerzy medialni:
Radio Nowy Świat
JAZZ FORUM
JazzSoul.pl

Źródło: Marcin Kydryński, Facebook (oficjalny profil SIESTA w Drodze)

Udostępnij:
Tribute to Cesaria Evora koncert plakat Agencja Artystyczna 4Music Booking Management
©  2023 BOOKING & MANAGEMENT 4MUSIC – Wszelkie prawa zastrzeżone.
Twórca strony: MATEUSZ ŚWIST (MŚ)