SIESTA w Drodze: Nancy Vieira

15 października 2024
SIESTA w Drodze: Nancy Vieira
Rybnik, Teatr Ziemi Rybnickiej
SIESTA w Drodze: Nancy Vieira
4Music

W październiku czeka nas niezwykła uczta z muzyką kabowerdeńską najwyższej próby w ramach Projektu SIESTA w Drodze. Bohaterką będzie Nancy Vieira, nazywana najbardziej stylową kontynuatorką sztuki Cesarii Evory!

SIESTA w Drodze: Nancy Vieira – o artystce

Kto sięga głębiej, wie, że historia Nancy Vieiry, jej pochodzenie społeczne a zwłaszcza serdeczna, otwarta osobowość różnią ją od Cesarii. Pozostaje faktem, że Nancy Vieira występuje często z zespołem legendarnej artystki i pojawiła się w wielkim koncercie jej pamięci w lizbońskim Coliseu. Albumy Lus i No Ama należą do najpiękniejszych prezentów, jakie dostaliśmy z Cabo Verde. Za płytę Manha Florida Nancy Vieira została uhonorowana aż dwiema statuetkami na prestiżowym festiwalu muzyki luzofońskiej: Najlepszy Album Tradycyjny i Najlepsza Wokalistka.

Kiedy przyszła na świat, rodzice Nancy Vieiry działali w ruchu oporu w Gwinei Bissau, przygotowując niepodległość swoich skalistych, wietrznych wysp. Wychowała się w Praia, na wyspie Santiago. Jej bohaterski ojciec został po latach ambasadorem wolnych już Wysp Zielonego Przylądka w Portugalii i zabrał czternastoletnią córkę do Lizbony. Potem pewnie wpadali oboje co weekend do Casa da Morna na orzeźwiające rytmy funana i spotkania z przyjaciółmi. To cudowne i znamienne, jak społeczność wyspiarska znalazła dla siebie niszę w świecie fado. Charakter tej świetlanej muzyki jest tak intensywny i zaborczy, że przenika właściwie wszędzie i krzyżuje się także z angolańską sembą, z rytmami z Mozambiku, z brazylijskim pulsem. Manha Florida, album produkowany i w znacznym stopniu skomponowany przez wielkiego barda muzyki kabowerdyjskiej, Teofila Chantre’a otwiera nowy rozdział w sztuce Nancy.

SIESTA w Drodze: Nancy Vieira zagra koncerty fado w Polsce!

Po sześciu latach od tej premiery, Nancy Vieira wraca na trasę Siesty w Drodze z nową muzyką. Album Gente (Ludzie) powstawał niespiesznie, w skupieniu. Z udziałem mistrzów z wielu muzycznych kultur: Peru, Brazylii, Gwinei Bissau, Kraju Basków, Ukrainy i, co zrozumiałe, Cabo Verde. Wreszcie z Portugalii: tęskne tropikalne fado śpiewa z Nancy genialny Antonio Zambujo. Słowem płyta i koncerty Gente brzmią jak ulice Lizbony. Stubarwnie, wielokulturowo. Jak zawsze w muzyce Nancy Vieiry dominują zmysłowość, światło, radość i melodie, od których trudno się uwolnić.

Siesta z muzyką kabowerdeńską najwyższej próby dotrze tej jesieni do każdego nieomal zakątka naszego kraju. Cieszymy się na te spotkania!

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy koncert Nancy Vieiry, który odbędzie się we wtorek 15 października 2024 roku w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.

Sponsor trasy:
Rossmann Polska

Partnerzy medialni:
Radio Nowy Świat
JAZZ FORUM
JazzSoul.pl

Źródło: Facebook (oficjalny profil SIESTA w Drodze)

Udostępnij:
Marcin Kydryński prezentuje Siesta w Drodze Nancy Vieira koncert plakat Agencja Artystyczna 4Music Booking and Management koncerty w Polsce
©  2023 BOOKING & MANAGEMENT 4MUSIC – Wszelkie prawa zastrzeżone.
Twórca strony: MATEUSZ ŚWIST (MŚ)