SIESTA w Drodze: Nancy Vieira

18 października 2024
SIESTA w Drodze: Nancy Vieira
Łódź, Klub Wytwórnia
SIESTA w Drodze: Nancy Vieira
4Music

W październiku czeka nas niezwykła uczta z muzyką kabowerdeńską najwyższej próby w ramach Projektu SIESTA w Drodze. Bohaterką będzie Nancy Vieira, nazywana najbardziej stylową kontynuatorką sztuki Cesarii Evory!

SIESTA w Drodze: Nancy Vieira – o artystce

Kto sięga głębiej, wie, że historia Nancy Vieiry, jej pochodzenie społeczne a zwłaszcza serdeczna, otwarta osobowość różnią ją od Cesarii. Pozostaje faktem, że Nancy Vieira występuje często z zespołem legendarnej artystki i pojawiła się w wielkim koncercie jej pamięci w lizbońskim Coliseu. Albumy Lus i No Ama należą do najpiękniejszych prezentów, jakie dostaliśmy z Cabo Verde. Za płytę Manha Florida Nancy Vieira została uhonorowana aż dwiema statuetkami na prestiżowym festiwalu muzyki luzofońskiej: Najlepszy Album Tradycyjny i Najlepsza Wokalistka.

Kiedy przyszła na świat, rodzice Nancy Vieiry działali w ruchu oporu w Gwinei Bissau, przygotowując niepodległość swoich skalistych, wietrznych wysp. Wychowała się w Praia, na wyspie Santiago. Jej bohaterski ojciec został po latach ambasadorem wolnych już Wysp Zielonego Przylądka w Portugalii i zabrał czternastoletnią córkę do Lizbony. Potem pewnie wpadali oboje co weekend do Casa da Morna na orzeźwiające rytmy funana i spotkania z przyjaciółmi. To cudowne i znamienne, jak społeczność wyspiarska znalazła dla siebie niszę w świecie fado. Charakter tej świetlanej muzyki jest tak intensywny i zaborczy, że przenika właściwie wszędzie i krzyżuje się także z angolańską sembą, z rytmami z Mozambiku, z brazylijskim pulsem. Manha Florida, album produkowany i w znacznym stopniu skomponowany przez wielkiego barda muzyki kabowerdyjskiej, Teofila Chantre’a otwiera nowy rozdział w sztuce Nancy.

SIESTA w Drodze: Nancy Vieira zagra koncerty fado w Polsce!

Po sześciu latach od tej premiery, Nancy Vieira wraca na trasę Siesty w Drodze z nową muzyką. Album Gente (Ludzie) powstawał niespiesznie, w skupieniu. Z udziałem mistrzów z wielu muzycznych kultur: Peru, Brazylii, Gwinei Bissau, Kraju Basków, Ukrainy i, co zrozumiałe, Cabo Verde. Wreszcie z Portugalii: tęskne tropikalne fado śpiewa z Nancy genialny Antonio Zambujo. Słowem płyta i koncerty Gente brzmią jak ulice Lizbony. Stubarwnie, wielokulturowo. Jak zawsze w muzyce Nancy Vieiry dominują zmysłowość, światło, radość i melodie, od których trudno się uwolnić.

Siesta z muzyką kabowerdeńską najwyższej próby dotrze tej jesieni do każdego nieomal zakątka naszego kraju. Cieszymy się na te spotkania!

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy koncert Nancy Vieiry, który odbędzie się w piątek 18 października 2024 roku w Klubie Wytwórnia w Łodzi.

Sponsor trasy:
Rossmann Polska

Partnerzy medialni:
Radio Nowy Świat
JAZZ FORUM
JazzSoul.pl

Źródło: Facebook (oficjalny profil SIESTA w Drodze)

Udostępnij:
Marcin Kydryński prezentuje Siesta w Drodze Nancy Vieira koncert fado plakat Agencja Artystyczna 4Music Booking and Management koncerty w Polsce 2024
©  2023 BOOKING & MANAGEMENT 4MUSIC – Wszelkie prawa zastrzeżone.
Twórca strony: MATEUSZ ŚWIST (MŚ)