Melissa Aldana Quartet

21 października 2024
Melissa Aldana Quartet
Warszawa, MOXO Restaurant & Club
Melissa Aldana Quartet
4Music

W październiku czeka nas wyjątkowa jazzowa uczta, a to wszystko za sprawą Melissa Aldana Quartet. Wybitną chilijską saksofonistkę wraz z jej zespołem będzie można posłuchać na żywo w stołecznym MOXO Restaurant & Club. Zapowiada się więc niezapomniany jesienny wieczór!

Melissa Aldana – o artystce

Fascynujący paradoks definiuje album „Echoes Of The Inner Prophet” (Echa Wewnętrznego Proroka), kontynuację uznanego debiutu Melissy Aldany jako liderki dla Blue Note Records, „12 Stars” z 2022 roku. Jak wyjaśnia nominowana do Grammy saksofonistka i kompozytorka, jej nowy album odzwierciedla jej „osobistą podróż, z szczególnie introspektywnym punktem widzenia. Wewnętrzny prorok to moje własne ja, teraz starsze, które ma wiedzę, intuicję i prawdę o tym, jaka powinna być moja ścieżka. „To jest idea łączenia się z tym wewnętrznym prorokiem”, kontynuuje, „który ujawnia rzeczy o mnie samej, w tym te rzeczy, których nie lubię.”

Jednocześnie ten głęboko intymny, poszukujący projekt jest celebracją współpracy i społeczności. Dokumentuje on ewolucję jej kwintetu – Lage Lund, gitara i efekty; Fabian Almazan, fortepian i efekty; Pablo Menares, bas; Kush Abadey, perkusja – uchwytując kolektywną wiedzę, którą zdobyli po intensywnym tourne i podróżach, i argumentując za ich miejscem wśród najbardziej przenikliwych pracujących grup jazzowych dzisiaj.

Album ten również pogłębia unikalną symbiotyczną więź Aldany z Lundem, który pełni rolę jej aranżera i współproducenta, i z którym dzieli najrzadsze „zaufanie i otwartość.” Co więcej, „Echoes Of The Inner Prophet” zawiera dwa serdeczne dedykacje dla osób, które uczyniły muzyczne życie Aldany możliwym.

Tytułowy utwór albumu oddaje hołd Wayne’owi Shorterowi, zmarłemu pionierowi nowoczesnego jazzu (i filarowi Blue Note), który zasiadał w jury Thelonious Monk International Jazz Saxophone Competition, które Aldana wygrała w 2013 roku. Wówczas mieszkała w Nowym Jorku od kilku lat po przeprowadzce z rodzinnego Chile przez Berklee, gdzie uczęszczała na pełnym stypendium za namową pianisty Shortera, Danilo Péreza. Zwycięstwo w konkursie Monk rozpoczęło jej szybki awans i uczyniło ją jedną z najbardziej szanowanych i ważnych nowych głosów w jazzie.

Twórczość Melissy Aldany

Choć wpływ Sonny’ego Rollinsa na grę Aldany jest dobrze udokumentowany, to aura Shortera najbardziej dominuje w „Echoes”, szczególnie w sposobie, w jaki pisanie i improwizacja Aldany oferują nieustanne, czasem wymagające niespodzianki, zachowując jednocześnie wysoką słuchalność. Jej zainteresowanie muzyką Shortera, choć obecne przez całe życie, nasiliło się w ostatnich latach – odzwierciedlenie tematów dojrzewania i niekończącego się odkrywania, które Melissa Aldana bada w całym „Echoes”. „Kiedy dorosłam”, zaczyna, „myślę, że mogę odnosić się do jego muzyki i gry w sposób, który może nie był możliwy, gdy byłam młodsza.” Dla Aldany oznacza to przyswajanie lekcji Shortera na temat „użycia przestrzeni, opowiadania historii, sposobu komunikowania się, sposobu malowania.”

„Kiedy myślę o Wayne’ie,” dodaje, „myślę o kolorach.” Odpowiednio, utwór „Echoes Of The Inner Prophet” jest impresjonistycznym przemywaniem zmieniających się odcieni, poematem dźwiękowym z wirującym, transcendentalnym finałem pełnym elektroniki. Dla Aldany, przypomina to „bycie w środku oceanu w ciemności nocy – a potem widzisz wieloryba wynurzającego się i słyszysz ten niski dźwięk.”

„Cone of Silence”, dedykacja dla doświadczonego inżyniera dźwięku Jamesa Farbera, ma bardziej żartobliwe początki – choć jego mroczna, wpadająca w ucho melodia podtrzymuje talent Aldany do kompozycyjnej tajemniczości. Jak mówi Aldana, zakupiła dźwiękoszczelną kabinę do ćwiczeń do swojego nowojorskiego mieszkania, co skłoniło Farbera do włączenia klipu klasycznej scenki „Cone of Silence” z serialu komediowego z lat 60-tych „Get Smart”. Farber, który nagrywał i miksował „Echoes”, jest „jedyną osobą, która zna mój dźwięk i potrafi go uchwycić” – mówi Melissa Aldana. „I jest jedyną osobą, z którą byłam w studiu, gdzie czuję, że mogę skupić się tylko na muzyce – ponieważ wiem, że cokolwiek zrobi, będzie jedynie wspierać to, co robimy.”

Kolejne muzyczne współprace Aldany

Inne muzyczne partnerstwo, które Aldana opisuje z wyraźną wdzięcznością, to jej związek z Lundem, który również uzyskał swój przełomowy moment dzięki wygranej w konkursie Monk. Na „Echoes”, norweski gitarzysta powtarza swoją integralną rolę współpracy, którą pełnił na „12 Stars”. Jak wyjaśnia Aldana, wkład Lunda obejmuje dwa inspirujące elementy, które można uznać za nietypowe w małej grupie nowoczesnego jazzu: postprodukcyjna pomysłowość, która obejmuje efekty elektroniczne, które subtelnie rozszerzają brzmienia gatunku; oraz aranżacja, która obejmuje aspekt współkomponowania.

„Pozwalam Lage’owi odkryć to, co słyszy w utworze, czego ja nie słyszę” – mówi Melissa Aldana. „Rozmawialiśmy o tej idei pisania dobrych utworów – nie tylko utworu i solówki, ale dobrych, przezkomponowanych utworów, które mają historię i osobowość. I mimo że nie mam tekstów, harmonia jest sposobem, w jaki mogę wyrazić emocje utworu lub klimat historii. Jego zadaniem było zasadniczo wzięcie utworu i nadanie mu osobowości oraz kształtu.”

Rezultatem jest album, który prezentuje małogrupowy jazz XXI wieku na szczycie jego możliwości i przepełnia się angażującymi dualizmami. Utwory takie jak „Unconscious Whispers”, „A Story”, „The Solitary Seeker” i „A Purpose” są enigmatycznymi, koanowymi, intelektualnie rygorystycznymi kompozycjami, które jednak również sprawiają przyjemność i zmuszają słuchacza do dalszego słuchania. Wykonania są często furiously kinetic, ale przekazują swoją intensywność za pomocą fachowo kontrolowanej dynamiki, która tli się, a nie krzyczy.

Podobnie, soliści atakują z równą siłą i gracją. Aldana improwizuje, jakby oferując kompleksową historię jazzowego saksofonu tenorowego – od Hawkinsa i Rollinsa przez pierzaste, wijące się linie Charlesa Lloyda i złożone harmoniczne panowanie Marka Turnera. (Jej ocena Lunda mogłaby być skierowana do wewnątrz: „bardzo ekspresyjny gitarzysta zakorzeniony w tradycji, ale wciąż bardzo osobisty w swoim podejściu i niezwykle muzykalny”). Wkłady pisarskie innych muzyków – „I Know You Know” Lunda i „Ritual” Menaresa, które przywołuje wspaniałego brazylijskiego piosenkarza i kompozytora Guingę – wydają się całkowicie zgodne z estetyką Melissy Aldany.

Ta estetyka ma głęboki związek z dziedzictwem Blue Note Records – z twórczością Rollinsa dla wytwórni, ale szczególnie z intrygującym post-bopem Wayne’a Shortera z połowy lat 60-tych. „Dorastałam słuchając tak wielu albumów Blue Note”, mówi Aldana, „więc być częścią tej rodziny, tego dziedzictwa, to ogromny zaszczyt.” Jak Shorter, Aldana jest niezłomnie zaangażowaną muzyczką, która nigdy nie przestaje się uczyć, ćwiczyć i myśleć. I mówi, że jej dziedzictwo Blue Note może odegrać dużą rolę w jej następnym ruchu.

„Transkrybuję niektóre nagrania Freddie’ego Hubbarda z Wayne’em Shorterem i jest w nich tyle historii i tyle wpływów, które czerpałam z tych nagrań” – mówi Melissa Aldana. „Kiedy transkrybuję, robię to dogłębnie, i to zawsze jest ewolucja, która może trwać latami i zmienia sposób, w jaki słyszę muzykę i gram na saksofonie. Dlatego jestem pewna, że cokolwiek będzie na następnym albumie, będzie wynikiem tej pracy.”

Melissa Aldana Quartet w Warszawie!

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy koncert Melissa Aldana Quartet, który odbędzie się w poniedziałek 21 października 2024 r. w MOXO Restaurant & Club w Warszawie.

Źródło: materiały organizatora / Facebook (oficjalny profil Melissy Aldany)

Udostępnij:
Melissa Aldana Quartet koncert jazzowy Warszawa MOXO Restaurant & Club plakat Agencja Artystyczna 4Music Booking and Management koncerty w Polsce
©  2023 BOOKING & MANAGEMENT 4MUSIC – Wszelkie prawa zastrzeżone.
Twórca strony: MATEUSZ ŚWIST (MŚ)