Marcin Kydryński

Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf.

Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali.

Przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Odszedł w maju 2020, w geście protestu przeciwko przejęciu programu przez polityków.
Od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat w godzinach 15 – 17.

Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w „National Geographic”; pierwszy autor i fotograf, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał w lokalnej edycji. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich.

Napisał dziesiątki piosenek dla Anny Marii Jopek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa. Wśród nich także słynny album „Upojenie”, z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch czy „Ulotne” z Branfordem Marsalisem. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną.

Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju.
Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów SIESTA w drodze, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu.

Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999), „Biel. Notatki z Afryki” (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”, a w 2017 r. w Edipresse Książki – nowe i odświeżone wydanie tytułu.

20 maja 2020 r. ukazała się najnowsza książka pt. „Dal”, efekt czteroletniej pracy nad zbiorem starych fotografii z afrykańskich kolonii.

 

www.kydrynski.com

Poniżej przyjemność zaprezentować Państwu kilka wybranych projektów z udziałem Marcina Kydryńskiego.

SIESTOWE SPOTKANIA Z MARCINEM KYDRYŃSKIM
Zapraszamy Państwa do przeżycia niesamowitej, intelektualnej przygody z Marcinem Kydryńskim w roli gospodarza wydarzenia. To kameralne spotkania pełne niezwykłych opowieści o dalekich wyprawach, muzyce i fotografii. Ubarwione zdjęciami i muzyką z licznych podróży Marcina. Dodatkową atrakcją tego prestiżowego spotkania może być koncert wybranego przez Państwa artysty z kręgu muzyki prezentowanej w „Porze Siesty” (audycji w Radiu Nowy Świat, niedziela 15:00-17:00), co zapewne podkreśli wyjątkowość takiego wydarzenia.

Specjalne projekty wyjazdowe:
EUROPA WŁASNYM SPOSOBEM – warsztaty fotograficzne
LIZBONA – MÓJ DRUGI DOM – niezwykła wyprawa do stolicy Portugalii
MAGICZNA TOSKANIA – OCZAMI MARCINA KYDRYŃSKIEGO I MARKA ZAGAŃCZYKA

Polecamy także Marcina Kydryńskiego jako prowadzącego eventy jak i koncerty.