• Marcin Kydryński prezentuje: SIESTA w drodze – Miroca Paris

  18 marca 2021
  299 Views
  Comments are off for this post

  Szanowni Państwo!

  Z nieskrywaną radością dzielimy się fantastyczną nowiną! Już w maju ruszamy z projektem SIESTA w drodze. W tej edycji zaszczyci nas swoją obecnością niepowtarzalny Miroca Paris. Niesamowita energia i pozytywna aura, którą wokół siebie wytwarza sprawia, że Jego występy na długo pozostają w pamięci. Artysta współtworzył trasy koncertowe Cesarii Evory i Madonny.

  12 maja Sanok – Sanocki Dom Kultury

  13 maja Bielsko-Biała – Bielskie Centrum Kultury

  14 maja Rybnik – Teatr Ziemi Rybnickiej

  15 maja Lublin – Teatr Stary

  16 maja Łódź – Scena Monopolis

  Miroca Paris band

  „Gdziekolwiek ucho przyłożysz – jeśli to muzyka kabowerdyjska – usłyszysz, czy raczej „poczujesz” Mirokę. To jego instrumenty perkusyjne odpowiadają za ten zmysłowy, świetlisty, błogo kołyszący puls. Kto miał szczęście być kiedykolwiek na koncercie wielkiej Cesarii – pamięta szczupłego wirtuoza o rozwichrzonej fryzurze, który był sercem całego zespołu. Gdy zabrakło Mistrzyni – objechał cały świat wielokrotnie, w tym także siestowe festiwale i koncerty z Sarą Tavares, z Nancy Vieirą czy słynnym wujem Tito Parisem. Zagrał na setkach płyt, nim zdecydował się wydać własną, D’Alma. Nie porzucając perkusji sięgnął też, jak w dzieciństwie na wyspach, po gitarę – swój pierwszy instrument. Zaczął pisać i śpiewać piosenki. I tu nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji: usłyszała go Madonna. Zachwycona energią Miroki zaprosiła go do swoich nagrań a potem na trasę koncertową po wszystkich kontynentach. Nie tylko wsparł zespół megagwiazdy, ale też z własnym projektem przez osiem miesięcy otwierał jej koncerty“.

  M.Kydryński

   

  Continue Reading
 • Marcin Kydryński po przeszło 30 latach pracy odchodzi z Trójki

  17 maja 2020
  757 Views
  Comments are off for this post

  Siesta – po dziesięciu tygodniach odsunięcia od anteny – zabrzmiała w Trójce po raz ostatni. Marcin Kydryński wrócił, żeby się pożegnać.

  „Radio, które miałem zaszczyt i szczęście współtworzyć przez całe pokolenie, od dnia przełomu roku 1989, w ostatnich latach zmieniło swoją twarz. Dziś już jej nie poznaję. I nie jest to znajomość, którą chciałbym kontynuować.

  W Trójce zostaje wciąż kilka bliskich mi osób. Prosiłbym, by ich nie osądzać, bo każdy z nas jest w innej życiowej sytuacji. Dla mnie decyzja o odejściu – choć w świetle wydarzeń ostatnich miesięcy oczywista – jest trudna. Dla nich może być niemożliwa.

  Gandhi pocieszyłby nas: „patrząc na historię świata widzimy, iż tyrani, jakkolwiek okrutni i bezmyślni, zawsze w końcu upadają. Zawsze”.

  Dodam od siebie, że warto im w upadku pomóc. Zaczynając od niezgody na ich szaleństwo.

  I nie zaszkodzi pamiętać: w Portugalii Rewolucja Goździków, która obaliła dyktatora, też zaczęła się od włączonej w radiu piosenki Paola de Carvalho.”

  Marcin Kydryński

  Continue Reading
 • Marcin Kydryński „Dal” – premiera 20 maja

  4 maja 2020
  473 Views
  Comments are off for this post

  Wydana w 2016 roku Biel podsumowała ćwierć wieku podróży autora po Afryce. Była opowieścią intymną, zapisem tego, co doznane. Towarzyszyły jej autorskie fotografie. Silnie subiektywne spojrzenie jako dopełnienie własnego języka.

  Dal to niejako „prequel” do Bieli. Opowiada o Afryce minionej. Pretekstem do tych opowieści stają się dawne fotografie, pocztówki, listy, mapy, ryciny – wszystkie z bogatej kolekcji autora, który tak tłumaczy swą pasję:

  „Dawne pocztówki z Afryki. Skupuję je na aukcjach i targach staroci, w antykwariatach. U bukinistów na brzegu Sekwany, ilekroć mieszkam obok, przy ulicy Saint-Severin. Kolekcjonuję spojrzenia i milczenie; kolejne nadzieje na trwanie, na ponowne spotkanie po wieku, na lichą, jaką bądź nieśmiertelność, choćby na kartach książki. W naszych oczach, póki my trwamy jeszcze. (…)

  Kolonizatorzy Afryki, biali Europejczycy, zawsze zostawiali po sobie ślad. Niech to będzie kwit z pralni, podpis na rachunku, skrycie prowadzony dziennik albo wspólna rodzinna fotografia wykonana w szanowanym zakładzie na rynku w starym kraju. Afrykanie znikali bez śladu. Te karty są dziś jedynym świadectwem, że gdzieś kiedyś byli. Jedynym „dowodem na istnienie”. Lubię patrzeć w ich oczy, ilekroć to możliwe”.

  I wreszcie dodaje:

  „Biel była nieustannym wołaniem: ja, ja, ja; Dal oddaje głos świadkom tamtych czasów”.

  Na kartach tej książki powracają oczywiście postacie legendarne, jak David Livingstone czy poszukujący go Henry Morton Stanley. Powraca generał Gordon w swej obronie Chartumu. Jakimś sposobem autor stał się posiadaczem oryginałów ich prywatnej korespondencji i te listy są punktem wyjścia do uważnego, nowego spojrzenia na znane już światu historie. Ale pojawiają się – i to najważniejsze – postacie zwykłych ludzi, którzy gdzieś, kiedyś, do kogoś wysłali swoje słowa z afrykańskiego kontynentu. Ich historie.

  Jest jednak Dal czymś więcej niż tylko wędrówką ścieżkami historii. Jest dyskusją o istocie sztuki fotografii. O jej związkach z malarstwem. Jest podróżą po świecie literatury. Pojawiają się: Andre Gide, Gustaw Flaubert, Oscar Wilde. Jest wnikliwym i erudycyjnym spojrzeniem na kwestie zmysłowości, erotyzmu. Przypominając fotografie z egzekucji dyskutuje o okrucieństwie.  Dal nie ucieka też, jak przekonuje autor, od kwestii metafizycznych:

  „Dal będzie też nieuchronnie historią o śmierci. Ale i o rzuconym jej wyzwaniu. Nikogo z nich nie ma już wśród żywych: ani postaci z fotografii, ani wczesnych mistrzów rzemiosła, którzy wykonali zdjęcia. Nie ma ludzi piszących pospieszne słowa do swoich bliskich na kartkach, które, ich zdaniem, najlepiej opowiadały o rzeczywistości w dalekim kraju. I nie ma stęsknionych adresatów. Ci z pojedynczych kadrów i kilku wyczekiwanych miesiącami zdań musieli układać sobie historie o nowym życiu drogich im osób.

  Nie ma ich, ale jakby wciąż jeszcze chwiejnie trwają, póki gdzieś na strychu ostatnia z tych pocztówek nie sparcieje i nie zgnije, osierocona i zapomniana przez rodziny dawnych epistolografów.
  (…)

  Wybierając z moich zbiorów do tej książki zaledwie sto kilkadziesiąt z bodaj tysiąca archiwalnych zdjęć, dokonuję selekcji. Zawiedzie się, kto czeka, że Dal opowie mu całą historię Afryki, każdej dotknie kwestii, wątek każdy wyczerpie. Nie. Chciałbym jedynie żebyś, Czytelniku, patrzył w oczy kolejnych postaci wiedząc, że każda z nich jest wyjątkowa, pojedyncza, zaistniała raz tylko”.

  Jest też nowa książka Marcina Kydryńskiego raz jeszcze po prostu czystą przyjemnością dla oka.

  Edipresse wydaje Dal 20 maju 2020 roku.

  Zamów książkę Dal na empik.com. Kliknij po E-book.

   

  Continue Reading
 • Siesta w Drodze: Pat Metheny „Side Eye” – nowe daty koncertów w 2021 roku

  24 kwietnia 2020
  735 Views
  Comments are off for this post

  W obliczu sytuacji epidemiologicznej, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, a także na podstawie obowiązujących decyzji i zaleceń administracji rządowej, uprzejmie informujemy, że muzyczny projekt Siesta w Drodze: Pat Metheny „Side Eye” odbędzie się w nowych terminach.

  29.05.2021 – Warszawa, Palladium, godz. 18.00 i 21.00 – koncerty wyprzedane
  01.06.2021 – Bielsko Biała, Kościół św. M.Kolbe, godz. 19.00
  03.06.2021 – Wrocław, Narodowe Forum Muzyki, godz. 20.00
  04.06.2021 – Bydgoszcz (Drums Fusion), Opera Nova, godz. 19.00 – koncert wyprzedany
  05.06.2021 – Sopot, Opera Leśna, godz. 20.00

  Artysta skierował personalną wiadomość do wszystkich fanów w Polsce:

  „Powaga sytuacji, w której obecnie się znajdujemy, stała się dla wszystkich oczywista i nasza europejska trasa koncertowa, jak i wszystkie inne sprawy, musiała zostać tymczasowo odroczona. Wielu z Was wie o moich wyjątkowych relacjach z Polską, które trwają już od 1985 roku. Niektórzy z Was towarzyszą mi w nich od samego początku. Nie ma drugiego kraju na Ziemi, który byłby dla mnie ważniejszy czy bardziej wyjątkowy; gdy wspominam cudowne wydarzenia w moim muzycznym życiu wiele z nich miało miejsce w Polsce. Zmiana terminów koncertów jest rozczarowaniem, ale i jednocześnie czymś pozytywnym – wszyscy patrzymy w przyszłość i odpowiednio układamy plany by mieć już to wszystko za sobą. Przełożyliśmy koncerty na dostatecznie odległe terminy by znaleźć się razem w innej, bezpieczniejszej rzeczywistości. Zatem oto najważniejsza wiadomość – wrócimy do Polski pod koniec maja/w czerwcu 2021. Tymczasem, proszę, uważajcie na siebie! Zobaczymy się niebawem! Nie mogę doczekać się powrotu do Polski i ponownego grania dla Was!”
  Pat Metheny – 24.04.2020 Nowy Jork

  Jesteśmy przekonani, że po tym trudnym czasie, pełnym niepewności i izolacji, w przyszłym roku spotkamy się wszyscy z jeszcze większą radością i przyjemnością. Jednocześnie informujemy, że wszystkie bilety zachowują swoją ważność.

  „Siesta” należy do grona najcenniejszych programów muzycznych. Marcin Kydryński, związany z radiem od dnia przełomu w 1989 roku, wymyślił Siestę blisko dwadzieścia lat temu. W 2015 r przyszła kolej na i cykl koncertów Siesta w Drodze. W Sieście przenikanie się kultur; zacieranie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów; pojednanie ponad historycznymi podziałami, to obok samej materii muzyki najcenniejsze wartości. Pat Metheny dla Siesty jest Artystą niejako założycielskim i postacią ważną też w życiu samego autora projektu. Wszak Pat i Marcin wraz z Anną Marią Jopek stworzyli słynną, przełomową dla polskiej muzyki ostatecznie „platynową” i wydaną na całym świecie płytę Upojenie. Pat Metheny ze swoim nowym Trio odwiedzi pod banderą Siesty u progu lata 2021 aż pięć polskich miast, co czyni tę wizytę jego najdłuższą trasą koncertową nad Wisłą. Ważny to moment dla Siesty. Bezcenne doświadczenie dla melomanów w całej Polsce.

  Pat Metheny, wirtuoz gitary, kompozytor, zdobywca 20 nagród Grammy to jedna z najbardziej znanych osobowości jazzu, ceniony i uwielbiany przez setki tysięcy fanów nie tylko tego gatunku muzyki. Stworzył własny, natychmiast rozpoznawalny styl o charakterystycznym brzmieniu i barwie. Pat Metheny jest prawdopodobnie jedynym jazzmanem o popularności dorównującej idolom pop-music, jest niekwestionowaną gwiazdą najważniejszych festiwali na całym świecie. „Chciałem stworzyć stałą scenę, na której rotacyjnie występować będą muzycy u progu swych karier, Ci którzy szczególnie mnie zainteresowali.” – wyjaśnia Pat…. i kontynuuje, „Od mych pierwszych kroków w Kansas City, ale i później, czerpałem garściami z możliwości, jakie dawali mi starsi koledzy po fachu, by rozwijać się i swoją muzyczną osobowość przez pryzmat ich doświadczenia i specyficznych wyzwań ich muzyki. Czułem, że chciałem też stworzyć taką platformę, która pozwoliłaby mi skupić się na młodych muzykach, których ostatnio polubiłem, czy też z których muzyką poczułem pewne pokrewieństwo”. „Często zgłaszają się do mnie początkujący muzycy, którzy przyznają się do wielkiej inspiracji moimi utworami i płytami i zdarza się, że zapraszam ich do siebie, żeby pograć. Bardzo często mój wpływ przejawia się wręcz w ich muzycznej naturze, bo dosłownie wyrośli na mojej muzyce. Inspiruje mnie, jak różnie sobie radzą z muzycznymi wyzwaniami niektórych moich starszych kawałków i łapię się na myśleniu, jak by to było napisać coś nowego specjalnie dla nich. Ten projekt ma nam to właśnie umożliwić”
  Gośćmi obecnej edycji „Side Eye” są pianista i klawiszowiec James Francies, oraz perkusista Marcus Gilmore.

  Continue Reading
 • Dal – e-book już dostępny

  10 kwietnia 2020
  467 Views
  Comments are off for this post

  Zapraszamy Państwa w niezwykłą podróż. Afryka miniona w historiach Marcina Kydryńskiego. E-book już dostępny na empik.com
  https://www.empik.com/ebooki/marcin-kydrynski-promocja
  Zapraszamy do lektury.

  Continue Reading
 •  #Przestworza powrócą jesienią

  13 marca 2020
  460 Views
  Comments are off for this post

  Dziękujemy, że są Państwo z nami.
  Życzymy Wszystkim dużo zdrowia i do zobaczenia wkrótce!

  15/10/2020 Wrocław Narodowe Forum Muzyki
  26/10/2020 KRAKÓW Opera Krakowska
  27/10/2020 Katowice NOSPR
  2/11/2020 POZNAŃ Sala Ziemi Poznań Congress Center
  3/11/2020 BYDGOSZCZ Filharmonia Pomorska
  18/11/2020 BIELSKO-BIAŁA Bielskie Centrum Kultury
  23/11/2020 ŁÓDŹ Klub Wytwórnia
  27/01/2021 GDAŃSK Filharmonia Bałtycka

   

  Continue Reading