• Richard Bona i Anna Maria Jopek wspólnie w Teatrze Starym w Lublinie

  11 kwietnia 2022
  433 Views
  Comments are off for this post

  5 oraz 6 maja z okazji 200 jubileuszu Teatru Starego w Lublinie, na deskach tej wyjątkowej sceny wystąpi dwoje niepowtarzalnych muzyków – Richard Bona z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek!

  „Dwie charyzmatyczne postacie, dwie odmienne muzyczne tradycje, dwa odległe kontynenty – i wspólna pasja. Tworzenie muzyki, która wędruje swoimi ścieżkami, daje wolność i uszczęśliwia.

  Anna Maria Jopek i Richard Bona spotkali się po raz pierwszy piętnaście lat temu podczas nagrania płyty ID i ruszyli później w trasę promującą album artystki, co zaowocowało ich wspólną płytą koncertową. Od tamtej pory pozostają w przyjaźni, ale w zatrzęsieniu autorskich projektów niełatwo im się spotkać ponownie. Oboje od lat związani z Teatrem Starym w Lublinie. Richard wystąpił dwa razy w projektach Siesty w Drodze. W istocie to on właśnie otworzył ten cykl na słynnej lubelskiej scenie. Anna Maria koncertowała tam kilkukrotnie, w tym także w wielkiej trasie Minione z Gonzalo Rubalcabą. Przede wszystkim jednak AMJ współtworzyła historię teatru monodramem Czas Kobiety, który powołała do życia wraz z Leszkiem Mądzikiem.

  Przez całą dekadę los bawił się z nimi i sprawiał, że w teatrze przy Jezuickiej fascynująca polska artystka i afrykański mag muzyki improwizowanej mijali się jedynie, nigdy nie występując razem. Dziesięciolecie istnienia Teatru Starego w Lublinie staje się okazją do szczególnego święta. Anna Maria i Richard spotkają się  na tej scenie po raz pierwszy, tylko raz, by radością wspólnego muzykowania uczcić szczęśliwy jubileusz.

  Ktokolwiek mówi, że wie, co stanie się w ten jedyny majowy wieczór roku 2022 we wnętrzu Teatru Starego, ten kręci i majaczy. Nikt bowiem, obojga wielkich artystów nie wyłączając, nie wie jeszcze nic ponad to, że to będzie czas odkryć, zdumień i olśnień. I zdarzy się raz jeden tylko, od początku aż do końca świata. ” – Marcin Kydryński

  Zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie!

  Continue Reading
 • Marcin Kydryński prezentuje: SIESTA w drodze Silvana Peres

  9 września 2021
  351 Views
  Comments are off for this post

  Moi drodzy,

  „jesień idzie, nie ma na to rady” – mówi piosenka. Otóż rada jest. Daleki jestem od tezy, że Siesta jest dobra na wszystko (na przykład umiarkowanie się sprawdza jako motywacja do wytężonej pracy), ale mgły jesienne rozprasza niedościgle.

  Nim wrócimy z Richardem i Alfredo, niech Państwa październikowe spleeny rozświetli pogodne fado.

  – Toż to „matka wszystkich oksymoronów!” – ktoś powie.

  Bynajmniej. Silvana Peres  udowodniła to właśnie na naszym dorocznym gdańskim Święcie Muzyki Szczęśliwej. Jej pierwsza płyta  Fado no Pe czerpie pełnymi garściami ze skarbnicy zmysłowych rytmów Ameryki Łacińskiej i Afryki. Jakkolwiek bowiem fado narodziło się w zaułkach portowych dzielnic Lizbony i bywa muzyką ściśle skonwencjonalizowaną, to u swych korzeni ma przecież różnorodne muzyczne doświadczenia marynarzy, wracających z dalekich wypraw. Stąd nie tylko nie dziwi, ale nas w Sieście szczególnie cieszy, ilekroć fado splata się z odległymi, zamorskimi rytmami. Gdy zapożycza motywy z brazylijskich samb, angolańskich semb, kabowerdyjskich morn a nawet rusza do upojnego tańca z argentyńskim tangiem.

  W sztuce fado Silvana doskonaliła się w gronie mistrzów z kamiennej tawerny Casa de Linhares w starej Alfamie, ale z muzyką przyjaźni się od dziecka, odkąd jako dziewięciolatka (!) zdobyła tytuł mistrzyni tańca latynoamerykańskiego. Ktokolwiek jeszcze miał wątpliwości, że fado może być także muzyką szczęśliwą, straci je podczas nadchodzących koncertów SIESTA w drodze:

  4.10 – Bielsko – Biała, Bielskie Centrum Kultury

  5.10 – Rybnik, Teatr Ziemi Rybnickiej

  6.10 – Lublin, Teatr Stary

  i co cieszy szczególnie, bo to zawsze radość powitać nowe miasto w rodzinie: piękny, pradawny, pogranicznie wielokulturowy, ergo: siestowy…

  7.10 – Przemyśl! Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

  Proszę tego nie traktować jako (zazwyczaj słusznego) wezwania do dłuższego namysłu. Proszę po prostu już dziś zdecydować, że owszem tak, pisane nam kolejne spotkanie.

  Do zobaczenia!

  Marcin

  Continue Reading
 • Marcin Kydryński prezentuje: SIESTA w drodze YAMI

  20 sierpnia 2021
  279 Views
  Comments are off for this post

  “As basu, mistrz gitary, rozchwytywany kompozytor – ale przede wszystkim wokalista o czułym głosie – Yami jest cały muzyką. Przez lata był basistą Carlosa do Carmo, portugalskiego Sinatry, największego z żyjących mistrzów Fado. Pamiętamy go z koncertów z Anną Marią Jopek w trasie „Sobremesa”, z nagrań z Sarą Tavares, z Ivanem Linsem. Dziś objeżdża świat dookoła każdego roku z boską Marizą. Urodził się w dniu, w którym Człowiek stanął na Księżycu i jest w tym coś z symbolu. Zdaje się nam czasem, że „spadł z Księżyca”, tak jest inny, niezwykły, nieprzystający do szorstkości współczesnego świata. Naprawdę nazywa się Fernando Correira, ale jego mama, która urodziła go późno, mówiła na niego Yami, co w Kimbundu znaczy „mój”, ale wypowiadane ze szczególną tkliwością, wytęsknieniem.
  Nowy album artysty, „Casa” – wspomnienie rodzinnego domu – jej jest dedykowany. Jest też pełnym miłości spojrzeniem na kraj, po długiej podróży, którą wraz z bratem przedsięwziął ostatnio wzdłuż i wszerz Angoli. To wielkie szczęście, że jeden z „założycielskich” siestowych artystów powraca na naszą scenę z kapitalną nową muzyką.”

  Marcin Kydryński

   

  Yami uczestniczył w kilkudziesięciu projektach muzycznych na świecie. Sam skupia wokół siebie najzdolniejszych muzyków Portugalii. W Polsce współpracował z Anną Marią Jopek przy projekcie Sobremesa, gdzie pojawił się u boku takich znakomitości jak Paulo De Carvalho, Ivan Lins, Tito Paris czy Sara Tavares.
  Płyta Sobremesa pokryła się szybko platyną, a dwie trasy koncertowe odniosły ogromny sukces. 

   

  https://www.youtube.com/watch?v=1OwphAskwXg 

  Yami wystąpi dla Państwa 21 sierpnia w ramach cyklu SIESTA w drodze na Białołęce w Parku Picassa o godzinie 17:00.

  Continue Reading
 • NOWE DATY SIESTA w drodze – MIROCA PARIS

  30 kwietnia 2021
  389 Views
  Comments are off for this post

  Drodzy Państwo! Co się odwlecze… to zrealizujemy w czerwcu. Zaplanowana na maj SIESTA w drodze: Miroca Paris odbędzie się na samym początku lata. Poniżej kilka słów od Marcina Kydryńskiego wraz z nowymi datami: Moi drodzy, spotkajmy się chwilę później. Jak to mawiają: rzeczy trudne załatwiamy od ręki, cuda zajmują odrobinę dłużej. Zaledwie dzień mija od drobnej nieprzyjemności, jaką była wieść o utrzymaniu restrykcji po majówce, a my już spieszymy do Państwa z niebywałą informacją. Są nowe terminy trasy SIESTY w drodze z Miroką Parisem! Koncerty z wiosennych stały się poniekąd letnie. Może to i lepiej. Zapamiętajmy: Astronomiczny początek lata: dwudziestego pierwszego czerwca. Kalendarzowy: dwudziestego drugiego. Wreszcie najważniejszy, SIESTOWY Początek Lata: dwudziestego trzeciego czerwca! Te najdłuższe dni roku staną się dla nas tym samym najszczęśliwsze, skoro dane nam będzie wreszcie się zobaczyć.

  Oto daty:

  23.06 Łódź, Scena Monopolis

  26.06 Lublin, Teatr Stary

  27.06 Sanok, Sanocki Dom Kultury

  28.06 Bielsko – Biała, Bielskie Centrum Kultury

  29.06 Rybnik, Teatr Ziemi Rybnickiej

  Proszę, niech Państwo będą z nami. I koniecznie proszę w wolnej chwili polubić profil SIESTA w drodze, abyśmy byli w stałym kontakcie.

  Najserdeczniej, Marcin.

  Continue Reading
 • Pat Metheny: ,,Side Eye” – nowe daty koncertów!

  29 marca 2021
  544 Views
  Comments are off for this post

  Szanowni Państwo,

  pandemia uniemożliwia nam zrealizowanie zaplanowanej na ten rok trasy SIESTA w drodze: Pat Metheny „Side Eye”. Dobra informacja jest taka, że mamy już zaplanowane nowe daty i zagramy tam, gdzie planowaliśmy. A jeszcze lepsza informacja – do miejsc, w których wystąpi Pat, dołącza Lublin. Mamy nadzieję, że zostaniecie z nami.

  Nowe daty, godziny i miejsca prezentujemy poniżej, wraz z kilkoma słowami od dyrektora artystycznego projektu, Marcina Kydryńskiego:

  Moi drodzy, 

  póki mogę, spaceruję po moim mieście. Taki sport. W witrynach mijanych kawiarni widzę tabliczki w stylu: „Będzie już tylko lepiej”.  Naprawdę wierzę, że będzie dobrze. I to wkrótce. „Dobrze” – musi tymczasem wystarczyć, zanim będzie „wspaniale”. Będzie też przepięknie, jak daje nadzieję piosenka, ale na ten stan przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

  Parę wydarzeń siestowych, wierzę, uda się nam przedsięwziąć jeszcze tej wiosny. Wytrzymamy najbliższych parę trudnych tygodni, a potem, cieszę się nadzieją, spotkamy się ze świetlistym, szczęśliwym Miroką Parisem i jego oszałamiającą trębaczką Jessiką Piną. To w maju (12.05 Sanok, 13.05 Bielsko-Biała, 14.05 Rybnik, 15.05 Lublin, 16.05 Łódź).

  Spieszę też z kolejną wieścią, tym razem wielkiego formatu. Wysiłkiem wielu ludzi i dzięki otwartości samego bohatera, koncerty Pata Metheny’ego z projektem Side Eye w całej Europie przeniesiono na rok 2022. Tym samym i nasza trasa szczęśliwie, jesteśmy pewni, dotrze do brzegu. Więcej: udało się zorganizować dodatkowy koncert w jednym z naszych ulubionych siestowych miast.

  Przypomnę, na wszelki wypadek:

  2 czerwca 2022/ BYDGOSZCZ, OPERA NOVA, godz. 19:00

  3 czerwca 2022/ SOPOT, OPERA LEŚNA, godz. 20:00

  4 czerwca 2022/ WARSZAWA, PALLADIUM, godz. 18:00 i 21:00

  6 czerwca 2022/ WROCŁAW, NARODOWE FORUM MUZYKI, godz. 20:00

  7 czerwca 2022/ LUBLIN, CENTRUM SPOTKANIA KULTUR, godz. 20:00

  8 czerwca 2022/ BIELSKO-BIAŁA, KOŚCIÓŁ ŚW. M. KOLBEGO, godz. 19:00

   

  Cieszymy się na spotkanie z Mistrzem ale chyba najbardziej na spotkanie z Państwem. Proszę koniecznie przypomnieć sobie gdzie schowaliście bilety! 

  To nie zawsze nas cieszy, ale w tym jednym wypadku przypomnę z uśmiechem: rok minie ani się spostrzeżemy.

  Najserdeczniej

  Marcin

  Trzymajcie się ciepło i zdrowo. Do zobaczenia!

   

  Continue Reading
 • Anna Maria Jopek „Przestworza” – Nowe Daty

  13 listopada 2020
  580 Views
  Comments are off for this post

  Szanowni Państwo,

  Ważne informacje dotyczące trasy koncertowej „Przestworza”. Ze względu na restrykcje związane z pandemią w tym roku niestety nie zagramy, ale nie tracimy ducha i dołożymy starań, żeby wystąpić dla Państwa wszędzie, gdzie planowaliśmy. Bilety na koncerty przeniesione na przyszły rok zachowują ważność. Szczegóły:

  BYDGOSZCZ, Filharmonia Pomorska, 29.08.2021
  SZCZECIN, Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich, 31.08.2021
  ŁÓDŹ (Klub Wytwórnia) – nowa data! – 11.09.2021
  POZNAŃ ( Sala Ziemi ) – nowa data! – 12.09.2021
  WROCŁAW (NFM – Narodowe Forum Muzyki) – nowa data! – 19.09.2021
  KRAKÓW ( Opera Krakowska ) – nowa data! – 20.09.2021
  BIELSKO-BIAŁA (BCK – Bielskie Centrum Kultury Dom Muzyki) – nowa data! – 11.10.2021
  KATOWICE (NOSPR – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) – nowa data! – 12.10.2021
  GDYNIA, 14.12 Teatr Muzyczny Gdynia (Koncert przeniesiony z Gdańska)

  BYDGOSZCZ – koncert został odwołany, zorganizowaliśmy go od nowa. Uwaga! Bilety w tym przypadku tracą ważność i podlegają zwrotowi w miejscu zakupu.

  Dziękujemy za wyrozumiałość. Trzymajmy się wszyscy w zdrowiu!

   

  Continue Reading