Alfredo Rodriguez – genialny kubański pianista odwiedza Polskę!

Agencja Artystyczna 4Music Alfredo Rodriguez galeria foto Anna Webber

Nominowany do nagrody Grammy artysta Alfredo Rodriguez zagra w listopadzie w pięciu polskich miastach w ramach projektu SIESTA w drodze. Artysta odzwierciedla talent legendarnych pianistów jazzowych, ale też nadzwyczajną radość z tworzenia, którą hojnie dzieli się z publicznością.

Wykształcony w rygorystycznych konserwatoriach muzyki klasycznej w Hawanie, kunszt urodzonego na Kubie Rodrígueza czerpie zarówno z Bacha i Strawińskiego, jak i ze swoich kubańskich i jazzowych korzeni. Odkryty podczas Montreux Jazz Festival w 2006 roku przez Quincy’ego Jonesa, Rodríguez wyróżnia się jako reprezentant jazzu i improwizacji bez granic na miarę Keitha Jarretta, Theloniousa Monka czy Arta Tatuma.

Jest stałym gościem na prestiżowych scenach na całym świecie, takich jak Playboy Jazz Festival w Hollywood Bowl, Montreux Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, Jazz in Marciac, Umbria Jazz czy Jazz à Vienne. Ponadto Rodríguez był nominowany do nagrody Grammy 2015 w kategorii „Najlepsza aranżacja, instrument instrumentalny lub a cappella” za utwór „Guantanamera”.

Jego zdolność do wyrażania siebie poprzez „odgrywanie historii” na klawiszach, umożliwia mu połączenie się ze słuchaczami na wyjątkowo szczerym i osobistym poziomie.

W październiku 2023 roku ukaże się najnowszy album artysty “Coral Way”, eksplorujący różnorodność latynoskich brzmień:

„Alfredo Rodriguez, jeden z najwybitniejszych improwizujących pianistów naszych czasów jest Kubańczykiem z Hawany. Ale mieszka dziś, jak wielu wygnańców i uciekinierów z wyspy, w Miami. I tam, ze swej ulicy Coral Way przysłuchuje się muzyce regionu. Nie tylko zatem kubański son i bolero, ale także bachata z Dominikany, salsa z Puerto Rico, timba, tango, a nawet reggaeton zainspirowały nowe kompozycje Alfredo” – charakteryzuje artystę Marcin Kydryński.

Album Coral Way to nowy etap w muzyce mistrza i opowieść o jego nowym życiu, w nowym mieście, w roli ojca. Nominowany do Grammy za swą aranżację Guantanamery Rodriguez jest kontynuatorem tradycji wielkich pianistów kubańskich – od Lecuony prze Peruchina, Gonzaleza, Bebo i Chucho Valdesów aż po Rubalcabę. W jego sztuce historia muzyki kubańskiej spotyka się z jazzowym wyrafinowaniem i niedościgłą wirtuozerią godną finalistów Konkursu Chopinowskiego. To zderzenie światów zafascynowało Quincy’ego Jonesa, który przed paroma laty przyjął młodego Kubańczyka pod swe producenckie skrzydła i wydał kolejne autorskie albumy Alfredo.

„Ci, którzy słyszeli tę pianistykę podczas siestowych koncertów Alfredo z Richardem Boną nie potrzebują zachęty, by po raz kolejny doświadczyć olśnienia. Pozostali wciąż żyją w mroku. Aż do dnia oświecenia, do pierwszego spotkania z wirtuozem z Hawany” – twierdzi Marcin Kydryński.

Alfredo Rodriguez wystąpi w​ pięciu polskich miastach:


Moi drodzy, Siestowa jesień brzmieć będzie muzyką Wysp (przynajmniej w teorii) Szczęśliwych. Ledwie przycichną rytmy…

Opublikowany przez Marcin Kydryński Czwartek, 21 września 2023

SIESTA w Drodze

Założeniem SIESTY w drodze jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji Pora Siesty Marcina Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji Siesta (wydano już XV edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym SIESTY w drodze jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor i kompozytor tekstów, producent płyt i fotograf.​

SIESTA w Drodze gościła światowej sławy gwiazdy, takie jak: Pat Metheny, Bobby McFerrin & Chick Corea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się także: Richard Bona, Ana Moura, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Lura, Mayra Andrade, Tcheka, Elida Almeida, Yami, Nancy Vieira, Fabia Rebordao, Marcio Farco czy Dino Di Santiago.

W Sieście przenikanie się kultur, zacieranie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów, pojednanie ponad historycznymi podziałami, to obok samej materii muzyki najcenniejsze wartości.

Partnerzy

Partnerem trasy jest inicjatywa Czujesz Klimat Rossmanna, zwracająca uwagę na codzienne wybory, które mogą przyczynić się do dobra naszej planety.

Patroni medialni to Radio Nowy Świat, Jazz Forum oraz JazzSoul.pl

Agencja Artystyczna 4Music Alfredo Rodriguez galeria foto Anna Webber 2

Zapraszamy do kontaktu!

Justyna Majewska – Agencja 4Music

​+48 605 900 114

justyna@4music.com.pl

Udostępnij:

SEKCJA KOMENTARZY

©  2023 BOOKING & MANAGEMENT 4MUSIC – Wszelkie prawa zastrzeżone.
Twórca strony: MATEUSZ ŚWIST (MŚ)