Długo wyczekiwana trasa Pata Metheny: ,,Side Eye” w ramach SIESTY w drodze

19 kwietnia 2022
166 Views
Comments are off for this post

Długo wyczekiwana, dwukrotnie przekładana przez pandemiczne komplikacje trasa Pata Metheny odbędzie się już na początku czerwca.

Fenomenalny gitarzysta odwiedzi Polskę w ramach światowej trasy koncertowej ‚Side Eye’, promującej nowy projekt artysty. Polska trasa odbędzie się w ramach cyklu Siesta w Drodze.

Pat Metheny, wirtuoz gitary, kompozytor, zdobywca 20 nagród Grammy to jedna z najbardziej znanych osobowości jazzu, ceniony i uwielbiany przez setki tysięcy fanów nie tylko tego gatunku muzyki. Stworzył własny, natychmiast rozpoznawalny styl o charakterystycznym brzmieniu i barwie. Pat Metheny jest prawdopodobnie jedynym jazzmanem o popularności dorównującej idolom pop-music, jest niekwestionowaną gwiazdą najważniejszych festiwali na całym świecie.

„Chciałem stworzyć stałą scenę na której rotacyjnie występować będą muzycy u progu swych karier, Ci którzy szczególnie mnie zainteresowali.” – wyjaśnia Pat…. i kontynuuje, „Od mych pierwszych kroków w Kansas City, ale i później, czerpałem garściami z możliwości, jakie dawali mi starsi koledzy po fachu, by rozwijać się i swoją muzyczną osobowość przez pryzmat ich doświadczenia i specyficznych wyzwań ich muzyki. Czułem, że chciałem też stworzyć taką platformę, która pozwoliłaby mi skupić się na młodych muzykach, których ostatnio polubiłem, czy też z których muzyką poczułem pewne pokrewieństwo”.

„Często zgłaszają się do mnie początkujący muzycy, którzy przyznają się do wielkiej inspiracji moimi utworami i płytami i zdarza się, że zapraszam ich do siebie, żeby pograć. Bardzo często mój wpływ przejawia się wręcz w ich muzycznej naturze, bo dosłownie wyrośli na mojej muzyce. Inspiruje mnie, jak różnie sobie radzą z muzycznymi wyzwaniami niektórych moich starszych kawałków i łapię się na myśleniu, jak by to było napisać coś nowego specjalnie dla nich. Ten projekt ma nam to właśnie umożliwić.”

Pat Metheny dla SIESTY jest Artystą niejako założycielskim i postacią ważną też w życiu samego autora projektu. Wszak Pat i Marcin wraz z Anną Marią Jopek stworzyli słynną, przełomową dla polskiej muzyki ostatecznie „platynową” i wydaną na całym świecie płytę Upojenie. Pat Metheny ze swoim nowym Trio odwiedzi pod banderą SIESTY u progu lata 2022 aż sześć polskich miast, co czyni tę wizytę jego najdłuższą trasą koncertową nad Wisłą. Ważny to moment dla SIESTY. Bezcenne doświadczenie dla melomanów w całej Polsce.

KONCERTY:

2.06.2022 – Bydgoszcz, Opera Nova, 19:00

3.06.2022 – Sopot, Opera Leśna, 20:00

4.06.2022 – Warszawa, Palladium, 18:00 oraz 21:00

6.06.2022 – Wrocław, Narodowe Forum Muzyki, 20:00

7.07.2022 – Lublin, Centrum Spotkania Kultur, 20:00

8.07.2022 – Bielsko-Biała, Kościół św. M. Kolbego, 19:00